Havoline mootoriõlid – teine osa

Määrdeained on iga mootori heaolu oluline osa, kuid kas me tõesti mõistame või hindame toodete taga olevat tehnoloogiat? Texaco toote- ja tehnoloogiameeskond viib meid tagasi põhitõdede juurde.

Kuidas täpselt õli minu mootorit kaitseb?

Mootoriõli põhiülesanne on hõõrdumise vähendamine liikuvate osade vahel. Kahe pinna vaheline hõõrdumine tekitab kuumust, mis mitte ainult ei põhjusta potentsiaalselt kulumist, vaid võib põhjustada ka mootori tööea lühenemist ja võimsuskadu umbes 30–50%. Mootoriõlidel on ka muid olulisi ülesandeid, sealhulgas jahutamine, korrosioonikaitse, puhtuse säilitamine, kulumisjääkide ja saasteainete eemaldamine, sademe moodustumise vältimine ja määrdesüsteemi tihendamine, et vältida kütuse ja heitgaaside sisenemist.

Mis on tarbijatele parim nõuanne mootoriõlidest maksimaalse kasu saamiseks?

Mootoriõlist maksimaalse kasu saamiseks on kolm põhireeglit:

Lisaks kasutatava mootoriõli tüübile soovitavad paljud autotootjad tavakasutusel kindlaid hooldusvälpasid läbisõidu või kuude/aastate järgi. Juhid, kes läbivad regulaarselt lühemaid vahemaid või teevad sagedasemaid start/stopp sõite, peaksid vahetama õli võrreldes soovitustega varem, sest õlisse vee või kütuse kogunemise tõttu võib selle viskoossus väheneda ja see omakorda võib põhjustada mootoriosade suuremat kulumist.

Suurema väävlisisaldusega kütuse kasutamine või teatud biokütusesisaldusega kütuse kasutamine võib samuti lühendada mootoriõli eluiga, kuna õli happesisaldus suureneb kiiremini. See ei mõjuta negatiivselt mitte ainult mootoriõli, vaid põhjustab ka mootori komponentide suuremat korrosiooni.

Milliseid tooteid saavad juhid kasutada oma sõidukite mootorite jõudluse maksimeerimiseks?

Soovitame autojuhtidel alati järgida sõiduki tootja antud juhiseid. Need sätestavad, millisele jõudlusprofiilile peab mootoriõli iga mootori puhul vastama. Enamikul juhtudel määrab tootja kindlaks tooted, mis vastavad nende spetsifikatsioonidele, tagamaks, et kasutatavad mootoriõlid on nende mootorite jaoks optimeeritud.

Paljud Euroopa tootjad mainivad ka ACEA (European Automobile Manufacturers’ Association) standardeid minimaalse jõudluse tasemena või varuvariandina: kui teil on probleem ja te ei leia sobiva tootja spetsifikatsiooniga õli, võite asendada seda sobiva ACEA kategooria õliga, et mootor kestaks kuni järgmise õlivahetuseni, mis peaks toimuma niipea kui võimalik.

Kas autojuhtidel on oht oma mootoreid kahjustada, lastes kütusetasemel liialt madalaks minna?

Parim nõuanne on alati tutvuda oma sõiduki kasutusjuhendiga. Sageli soovitavad tootjad tankida enne, kui sõiduki sõiduulatus langeb 50 km-ni või vähem, et vältida seadmete kahjustusi või viletsat töötamist. Kui juhendis pole märgitud, millal tankida, tasub meeles pidada, et kütusepaagi tühjenemine võib põhjustada setete kogunemist paagi põhja, mis ummistab kütusefiltri või põhjustab kütusepumba kuivaks jäämist ja ülekuumenemist.

Lisateavet Texaco Havoline’i toodete täieliku valiku kohta leiate siit.